malastandardduza
Start
LGD Pałuki - Wspólna Sprawa laureatem konkursu "Ziemniak w tradycji kuchni Pomorza i Kujaw" PDF Drukuj Email
wtorek, 17 września 2013 11:05

W sobotę 14 września br. w Przysieku k. Torunia odbyła się impreza pt. "Barwy Lata Dary Jesieni" organizowana corocznie przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Oddział w Przysieku. Jednym z głównych punktów programu był konkurs kulinarny pt. "Ziemniak w tradycji kuchni Pomorza i Kujaw", w którym nasze LGD wzięło udział. Przygotowaliśmy trzy potrawy, które podlegały ocenie: ruks czyli zupę ziemniaczaną z kaszą i warzywami, szagówki czyli kluski ziemniaczane z podsmażaną cebulką oraz plendze czyli placki ziemniaczane z cebulką i pietruszką. Zwyciężyła ostatnia potrawa, która biorąc pod uwagę werdykt, na długo zapadnie w pamięci komisji oceniającej. Na imprezie zorganizowaliśmy również nasze stoisko promocyjne, na którym dominowały hafty pałuckie, rękodzieła wykonywane z wełny oraz stare sprzęty używane w gospodarstwach domowych na Pałukach. Pomimo deszczu atmosferę osładzał nam pan miodziarz a nóżka sama tupała w rytm przyśpiewek pałuckich.

DSC07095‚ ‚ ‚ DSC07101

DSC07111 ‚ ‚ DSC07121

 
Zapraszamy na spotkania aktywizacyjne PDF Drukuj Email
wtorek, 10 września 2013 11:38

plakat nabor male projekty

 
Posmakuj pałuckiej tradycji i odwiedź nasze stoisko w Przysieku! PDF Drukuj Email
wtorek, 10 września 2013 11:34

Już w nadchodzącą sobotę 14 września Lokalna Grupa Działania Pałuki ? Wspólna Sprawa zaprasza na swoje stoisko na corocznej imprezie ?Barwy Lata Dary Jesieni? w Przysieku. Będzie można skorzystać z doradztwa dotyczącego możliwości pozyskania funduszy unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz w trakcie kolejnego okresu programowania. Gwarantujemy również prezentację dawnych sprzętów gospodarstwa domowego wraz z pokazami ich używania m.in.: pranie na tarce, prasowanie żelazkiem węglowym oraz maglowanie. Poza tym będzie można podziwiać prezentację haftów Pałuckich oraz haftów gobelinowych. Wystartujemy również w konkursie na najlepsze danie z ziemniaka, ale póki co nie zdradzimy szczegółów. Gwarantujemy, że będzie kolorowo, gwarno i smacznie czyli tak jak tradycja pałucka nakazuje. A to wszystko w rytm folkloru pałuckiego. Zapraszamy!

 
Byliśmy w Rypinie na Dożynkach Wojewódzkich PDF Drukuj Email
wtorek, 10 września 2013 11:42

8 września 2013 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu w Rypinie odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Licznie przybyli przedstawiciele m.in. lokalnych grup działania z terenu naszego województwa w tym również nasze LGD. Ilość odwiedzających była dla nas miłym zaskoczeniem. Zainteresowani korzystali z doradztwa dotyczącego możliwości pozyskania funduszy unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz w trakcie kolejnego okresu programowania. Wielu chętnych uczestniczyło w organizowanych przez nas pokazach. Można było zobaczyć jak się przędzie wełnę, jak się prało na tarce, prasowało żelazkiem węglowym, maglowało i deptało kapustę. Poza tym można było podziwiać tradycyjny haft gobelinowy oraz obrazy wykonywane metodą krzyżykową. Wiele osób skosztowało tradycyjnych szarych klusek z kapustą. Zaciekawienie wzbudziły licznie zgromadzone dawne sprzęty gospodarstwa domowego. Nie zabrakło również akcentu muzycznego czyli Pana Romka przygrywającego na akordeonie przyśpiewki pałuckie.

DSC07036 DSC07043 DSC07066 DSC07071

 
Zapraszamy na nasze stoisko na Dożynkach Wojewódzkich w Rypinie PDF Drukuj Email
wtorek, 03 września 2013 06:44

Już w nadchodzącą niedzielę 8 września Lokalna Grupa Działania Pałuki ? Wspólna Sprawa zaprasza na swoje stoisko na Dożynkach Wojewódzkich w Rypinie. Będzie można skorzystać z doradztwa dotyczącego możliwości pozyskania funduszy unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz w trakcie kolejnego okresu programowania. Gwarantujemy również prezentację wielu produktów lokalnych oraz wyrobów rzemieślniczych m.in. prezentację haftów Pałuckich  oraz tradycyjnych sprzętów używanych kiedyś w gospodarstwach domowych. Chętni będą mogli wziąć udział w pokazie krochmalenia, prasowania, maglowania oraz przędzenia wełny. Szczególnie zapraszamy smakoszy tradycyjnego jadła dla nich przygotowaliśmy niespodziankę. Całości dopełni tradycyjna pałucka muzyka przygrywana na akordeonie.

 


Strona 108 z 134
Gmina Barcin   Gmina Gąsawa
Barcin   Gąsawa
janowiec   labiszyn
Janowiec Wlkp.   Łabiszyn
Gmina Rogowo   Gmina Żnin
Rogowo   Żnin
Starostwo powiatowe  
Powiat  

min_rol

moj_region

 

Newsletter

Zapisz się aby otrzymywać na maila wszystkie najnowsze informacje z naszej strony.


Biuro LGD

Lokalna Grupa Działania Pałuki - Wspólna Sprawa
Plac Działowy 6
88-400 Żnin

tel. 609 996 155
tel. 530 317 783

e-mail: lgd@lgd-paluki.pl

Biuro LGD jest czynne od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00

dol

2009-2017 Lokalna Grupa Działania Pałuki - Wspólna Sprawa