Fundacja Ekspert – Kujawy oraz Lokalna Grupa Działania Pałuki-Wspólna Sprawa zapraszają osoby w wieku 65 lat i więcej lat do udziału w projekcie PDF Drukuj Email
czwartek, 18 października 2018 08:12

Bezpłatne szkolenia komputerowe dla seniorów które umożliwiają każdemu uczestnikowi projektu nabycie bardzo praktycznych umiejętności obsługi Internetu, komputera, telefonu, tabletu i innych urządzeń IT.
Uczestnicy będą kształtować kompetencje pomocne w życiu codziennym seniora (komunikacja online; e-usługi, w tym zakupy i bankowość online, usługi medyczne, e-administracja i wiele innych).
Gminy które przystąpiły do projektu: Barcin, Rogowo, Gąsawa
W projekcie zaplanowano różne działania z seniorami:
I szkolenia
- rozwój kompetencji cyfrowych umożliwiających stworzenie popytu na internet oraz TIK,
- nabycie umiejętności korzystania z e-usług, począwszy od nauki obsługi komputera i internetu jak i rozwijanie umiejętności bardziej zaawansowanych,
- stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym.

Założyliśmy opanowanie w/w kompetencji cyfrowych w dwóch etapach:
- opanowanie podstawowych umiejętności obsługi komputera i korzystania z Internetu (pierwsze 8 zajęć po 4 godziny lekcyjne)
- funkcjonalne korzystanie z Internetu, w tym na tablecie.

Drugi etap zajęć szkoleniowych będzie prowadzony w trybie poznawania kompetencji informatycznych w kolejnych obszarach zainteresowań i zastosowań Internetu (wg Taksonomii funkcjonalnych kompetencji cyfrowych).

II działania animacyjne –działania aktywizujące seniorów w społeczności lokalnej z wykorzystaniem funkcjonalnych kompetencji cyfrowych (co najmniej 3 spotkania dla każdej grupy szkoleniowej) przeprowadzone w miejscu odbywania szkoleń. Mają one na celu głównie utrwalanie efektów szkoleń w zakresie posługiwania się otrzymanym sprzętem, dalsze bieżące wsparcie w wykorzystywaniu kompetencji cyfrowych oraz rozwiązywania problemów pojawiających się w trakcie samodzielnej pracy ze sprzętem informatycznym i w aplikacjach interesujących uczestnika - forum wymiany doświadczeń na platformie projektu- udział w organizowanych na terenie gminy lub powiatu imprezach lub konferencjach, spotkaniach, które umożliwią utrzymanie ciągłego kontaktu pomiędzy członkami grupy szkoleniowej także po zakończeniu szkoleń, jak również promowanie korzystania z TIK przez osoby w wieku 65+ i budowania pozytywnego wizerunku aktywnego seniora.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Więcej informacji:
Lokalna Grupa Działania Pałuki – Wspólna Sprawa